Makyaj Ürünlerinde neden Avokado kullanılır?

improving-her-skin-one-avocado

Bugün sizlere günümüzde oldukça yaygınlaşan ve özellikle son yıllarda insanlar tarafından sevilerek tüketilen avokado hakkında konuşacağız. Avokado, pek çok açıdan doğal ve mucizevi bir meyvedir. Bu mucizevi hazine, ciltteki sivilce problemlerinden tutun da yüz lekelerine, dökülen saçlardan tutun da kuruyan ve çatlayan ellere, sindirim sisteminden kalbe kadar birçok konuda oldukça etkilidir. İşte tam da bu faydaları sebebiyle, BAIMS ürünlerimizin içeriğinde sıkça yer verdiğimiz avokadonun faydalarını gelin önce genel çerçevede inceleyelim.

 Tabi ilk olarak avokadonun nasıl bir meyve olduğundan da bahsetmeliyiz.

Avokado nasıl bir meyvedir?

Avokado, Orta Meksika’da doğal olarak yetişen ve defnegiller familyasına ait bir meyvedir. Koyu yeşil sert kabuklarının altında zengin ve yoğun lif barındıran kremsi bir yapıdadır. Anavatanı Orta Meksika olan bu bitkiyi ülkemizde de yetiştirmek pek tabi ki mümkündür. Yıllardır ülkemizin Akdeniz Bölgesi’nde ticari amaçlar için yetiştirilmektedir.

Peki bu meyveyi bu kadar özel kılan içerik nedir? Her şeyden önce avokado tam bir antioksidan deposu ve zengin bir lif kaynağıdır. Büyük çoğunluğu sudan oluşan bu meyve; A, B1, B2, B3, B6, E, K ve C vitaminleri başta olmak üzere çeşitli vitaminleri bünyesinde bulundurur. Bununla birlikte, avokadonun içinde; fosfor, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum ve çinko gibi mineraller de bulunmaktadır. Aynı zamanda; oleik asit, omega 3 ve omega 6 bakımından da oldukça zengin bir içeriğe sahiptir.

Avokadonun bu zengin içeriğini artık bildiğimize göre şimdi sıra bu zenginliğin bize sağladığı faydalara göz atmaya geldi. Önceden belirtmek isteriz ki faydaları da içeriği kadar zengin!

Avokado meyvesinin faydaları nelerdir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi avokado zengin içerikli besleyici bir meyvedir. Bu özellikleri nedeniyle birçok alanda insanlara faydalıdır. Bununla birlikte avokado ham yenildiğinde alternatiflerine göre çok daha fazla katkı sağlar. Peki bu katkılar neler? 

İşte şimdi sıra bu çarpıcı listeye geldi!

 • Zengin lif içeriği ile oldukça besleyicidir ve doygunluk hissi verir.
 • Günlük K vitamini ihtiyacınızı karşılar ve kemik sağlığınızı korur.
 • Kötü kolesterolü düşürerek kalp sağlığınızı olumlu etkiler.
 • Kalp, böbrek, iskelet ve kas sisteminin güçlenmesini sağlayan potasyum ihtiyacınızı karşılar.
 • Lutein ve zeaksantin bileşenleriyle göz sağlığınızı korur.
 • İçerdiği lipitler ile beta-karoten ve karotenoidlerin emilimini artırır.
 • Folik asit içeriği ile de aşırı homosistein salgılanmasını önleyerek serotonin ve dopamin üretimini artırır ve bu demektir ki avokado sizi mutlu eder.
 • İçeriğinde bulunan eta-sitosterol ile sağlıklı kolesterol düzeyinin korunmasına yardımcı olarak kalp sağlığınızı korur.
 • Yüksek potasyum seviyesine sahip olduğundan hipertansiyonla mücadele eden insanlar için yararlı bir meyvedir. Arterlerin sertleşmesini yani patojenik kalsifikasyonları azaltır.
 • Bağırsakların rahat çalışmasını sağlarlar ve sindirime katkıda bulunur
 • Hamile kadınların sabah bulantılarını önlemek için de yardımcıdır.

Avokadonun faydalarının pek çok çeşidinin olduğunu söylemiştik. Sağlık için olan faydaları gibi cilt için de birçok faydası bulunur. Yazımızın devamında avokadonun cilt için faydalarını sizler için sıraladık.

Avokado meyvesi cilt için faydaları nelerdir?

Daha önce de dediğimiz gibi avokadonun bu çok çeşitli faydalardan cildimiz de payına düşeni alır. Avokadonun içinde bulundurduğu yağlar cildin daha sağlıklı olmasını sağlarken aynı zamanda yağ dengesini de korur. Cildi sürekli olarak besleyerek bakteri ve kötü koşullara karşı engelleyici bir bariyer görevi görür. 

İşte sizin için avokadonun cilt üzerindeki 5 önemli faydası;

 • Cildi Nemlendirir:

Eğer cildiniz kuruluktan çatlamış, pul pul olmuş ise avokado sizin için muhteşem bir nemlendirici özelliğe sahiptir. Özellikle kış mevsimi sonrasında rehabilitasyona giren ciltlere avokado özlü ürünler ilaç gibi gelir.

 • Çevresel etkilerden ve UV ışınlarından cildi korur:

Avokado, linoleik ve oleik asit içerir ve bu içerikler cilt bariyerinizin güçlenmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, avokado UV ışınlarının etkisinden tutun da hava kirliliğine kadar birçok zararlı çevresel faktörlerin cildinize nüfuz etmesine karşı bir koruma kalkanı oluşturur.

 • Mikro kan dolaşımını destekler:

Avokadonun içerdiği faydalı içeriklerden olan K vitamini, cildinizin altındaki mikro kan dolaşımını destekler ve cildinizde biriken ödemin atılmasını sağlar. K vitamini, aynı zamanda yara ve sivilce izlerinin de iyileşmesini hızlandırır.

 • Doğal antioksidandır:

Cildi nemlendiren, içten dışa yenileyen ve koruyan avokadonun bir diğer önemli özelliği iyi bir antioksidan olmasıdır. İçerdiği omega 3 ve omega 6 ile cildinizde biriken inflamasyonu engeller.  Yıpranmış bir cildin başlangıç noktasına geri döndürmeye imkân tanır.

 • Cilt dokusunu düzenler:

Avokado içerdiği A, D ve E vitaminleri ile hassaslaşmış, kızarmış ve dokusu bozulmuş ciltleri yenilerken aynı zamanda cildinizin doğal kolajen üretimini hızlandırarak daha taze ve genç bir cilt görünümü oluşturmanıza yardımcı olur.

Peki avokadonun cilt üzerinde etkileri sadece bu kadar mı? Elbette ki hayır! Avokado sadece yüzümüz için değil saç derimiz, ellerimiz ve kırışıklar için birçok katkı sağlar. Bu faydaları da listelemeye ne dersiniz? 

 • Avokado anti-aging özelliğine sahip bir meyvedir ve kırışıkları azaltma özelliği vardır. Avokadonun tüketilmesi de yaşlanma belirtileri ile savaşmanıza yardımcı olacaktır.
 • Kuru ve yıpranmış saçlarınızı kurtarır ve içerdiği mineraller ve vitaminler sayesinde saç köklerinizi besler.
 • Ellerinizdeki ölü deriden kurtulmak ve ellerinizi nemlendirmek için avokado birebirdir.

Avokadonun zengin besin içeriği hem sağlığınız hem cildiniz için oldukça iyi bir besindir. Besin olarak tüketmeden de avokadonun bu faydalarından yararlanmanız mümkündür. İşte bu nedenden dolayı cildiniz de kullanmak için seçeceğiniz ürünlerde avokado özünün bulunması cildiniz için daha iyi bir seçim olacaktır.

BAIMS, içeriğinde avokado gibi tamamen doğal hammaddeler bulunduran, toksik olmayan, doğaya ve hayvanlara saygılı vegan makyaj markasıdır. BAIMS ile sadece makyaj yapmış olmazsınız; aynı zamanda cildinizin beslemesini de katkı sağlarsınız.

BAIMS ve içinde bulunan doğal içeriklerin faydası hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için bizi takip etmeye devam edin.

Diğer Yazılar